Сьогодні на уроці






Картинки по запросу капітошка картинки



Вчитель: Підлісна Н.О.

                                                                          Ціпківської ЗОШ І-ІІ ступенів

Узагальнення і систематизація знань учнів. Закріплення вивчених таблиць множення і ділення.

Мета: закріпити вміння розв’язувати завдання на застосування табличного множення і ділення; розвивати логічне мислення, увагу; прищеплювати інтерес до точних наук.

Тип уроку: урок закріплення
Обладнання: інтерактивна дошка, паперові краплинки, кольорові олівці
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
Щоб нам не було мороки,
Всі готові до уроку?
Тож тепер часу не гаєм
І урок розпочинаєм.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вступне слово вчителя.
Хмаринка по небу гуляла,
Краплинки усім дарувала.
На землю летіли краплинки,
Маленькі пухнасті сніжинки.
Одна з них до нас завітала,
Урок наш почуть забажала.
Завдань принесла багатенько
Краплинка ця дуже маленька.
А звуть її всі Капітошка.
Пограється з нами він трішки.
Учитель.  Так, діти, до нас, дійсно, завітав веселий  та кмітливий Капітошка і на своїй хмаринці приніс нам багато цікавих і різноманітних завдань. А коли ми виконаємо всі завдання від Капітошки, то дізнаємось що людині дає ця розумна наука. За правильні відповіді Капітошка буде дарувати вам  маленькі краплинки. Рушаємо ж у чудову країну знань!
Завдання першої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
1. Перевірка домашнього завдання (с. 151, завдання 966; 977)
Завдання 966
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 967
— Скільки всього буханок хліба привезли в буфет?
2. Усна лічба
Завдання другої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
1)Гра «Замкни коло».

http://subject.com.ua/lesson/mathematics/2klas/2klas.files/image151.jpg
2) Веселі задачі.
• Ласун Карлсон з’їв 4 банки полуничного джему, а вишневого варення — в 3 рази більше. На скільки банок менше полуничного джему, ніж вишневого варення, з’їв Карлсон? (8)
• Фрекен Бок випекла 8 солодких плюшок, а ватрушок з сиром — на 4 менше. У скільки разів солодких плюшок було більше, ніж ватрушок з сиром?(2)
Завдання третьої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
3) Віршовані задачі.
— Відповідайте швидко!
Скільки ніг у трьох жуків? (18)
А очей в семи вовків? (14)
В трьох трикутниках — кутів? (9)
Лап у чотирьох вовків? (16)
Ніжок у 8 курчат? (16)
Вушок в 9 зайчат? (18)
Ріжок у 5 корів? (10)
Скільки ніг у 2 бобрів? (3)
Днів у тижнях чотирьох? (28)
Пальців на руках шістьох? (30)
Крил у 9 синиць? (18)
Вушок у сімох лисиць? (14)
В десятьох собачок лап? (40)
Хвостиків у сотні жаб? (0)
Завдання четвертої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
4. Хвилинка каліграфії
— З ряду чисел 12; 15; 18; 21; 24; 27; 28; 30; 32; 36 випишіть ті, які одночасно діляться на 2 і на 3.
(Слід звернути увагу учнів, що вийшли числа, які діляться на 6.)
Завдання п’ятої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
3. Математичний диктант
• Суму чисел 29 і 34 зменшити в 9 разів.
• Різницю чисел 100 і 36 зменшити на частку чисел 18 і 2.
• Добуток чисел 4 і 7 збільшити на суму чисел 36 і 14.
• Частку чисел 56 і 7 зменшити в 4 рази.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені таблиці множення й ділення.
ІV.ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання шостої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
  1. Корекція й закріплення знань. Мозковий штурм
Додавання однакових доданків називається…( множенням).
Числа, які множать, називають…(множниками).
Число, яке дістають при множенні, називають…( добутком).
Чи зміниться сума, якщо ми доданки поміняємо місцями? (Ні).
До якого десятка належать числа 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30. (Третього).
Число 15 є однозначним чи двозначним? (Двозначним).
Числа 15, 27, 39, 1, 9 – є парними чи непарними? ( Непарними).
Назвіть найбільше одноцифрове число. ( 9)
Назвіть найбільше двоцифрове число.( 99)
Яке число порушило закономірність 2, 4, 5, 6, 8, 10, 12? ( 5)
Чи правильно я додавання замінила множенням?
2+2+2+2=8
4х2=8    ( Ні)
2 помножити на 8 дорівнює 16.Так чи ні? (Так.)
2 помножити на 5 дорівнює 10. Так чи ні? (Так.)
2 помножити на 7 дорівнює 16.Так чи ні? (Ні.)
2 помножити на 9 дорівнює 19.Так чи ні? (Ні.)
Півень стоїть на одній нозі і важить 4 кг. Скільки кг він буде важити, коли стане на дві ноги?( 4 кг).
V. Розвиток математичних знань
1.Робота за підручником (с. 151-152)
Завдання сьомої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
Завдання 968. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають складені приклади.
Завдання 969. Коментоване розв’язування прикладів
Учні вставляють пропущене число. Записують утворені рівності.
Завдання 970. Самостійна робота
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
Завдання 971. Самостійна робота
Під час перевірки вчитель звертає увагу на те, як виконуються обчислення.
Завдання 972. Коментоване розв'язування завдання
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис.
Після цього складають план розв’язування.
1) Скільки зібрали гороху?
2) У скільки разів більше зібрали гороху, ніж посіяли?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
3. Фізкультхвилинка
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Завдання восьмої краплинки.
Ось краплинку я знімаю,
Вам завдання прочитаю.
  1. Робота над задачами



1) У парк привезли 33 кущі троянд. Коли на кількох малих клумбах посадили по 6 кущів, то залишилося ще 15. Скільки було малих клумб?
2) Паливний бак мотоцикла вміщує 10 л пального. Заправили 7 мотоциклів. Скільки літрів пального залишилось, якщо в бочці було 100 л?
3) Складіть і розв’яжіть задачу за таблицею.
Кролі
Маса одного кроля
Кількість кролів
Загальна маса
Сірі
3 кг
6
26 кг
Чорні
?
4
План розв’язання:
1) Яка маса 6 сірих кролів?
2) Яка маса 4 чорних кролів?
3) Яка маса 1 чорного кроля?
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв'язування логічних задач
1) Від рулону тканини завдовжки 56 м відрізають по 7 м. Скільки розрізів треба зробити, щоб поділити на рівні шматки всю тканину? (7 розрізів)
2) У скільки разів шлях на дев’ятий поверх довший за шлях на третій поверх того самого будинку?
Розв’язання. Відповідь «у 3 рази» неправильна. На дев’ятий поверх ведуть вісім сходових маршів, а на третій — два марші. Отже, шлях довший у 4 рази. Розв’язання доцільно супроводжувати малюнком.
Відповідь: у 4 рази.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. Рефлексія.
  1. Прийом «Мікрофон»
  • Чи сподобався вам урок?
  • Чим цікавим займалися на уроці?
  • Що найбільше запам’ятали?
         – Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього уроку?
         – Що допомогло нам впоратися з усіма завданнями?
        – Яке завдання було найцікавішим?
2. Рефлексія
* Я не вмів, а тепер умію …
* Я дізнався …
*Я навчився …
* Мені допомогли …

У вас на партах лежать намальовані краплинки. Якщо ви  вважаєте, що працювали на уроці дуже добре, то  зафарбуйте їх синім кольором, якщо не дуже – жовтим, а якщо зовсім не постаралися - то зеленим. Наклейте ці краплинки на нашу хмаринку.
         Наша хмаринка вкрилася чудовими краплинками, які свідчать про те, що ми досягли хорошого результату.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 152, завдання 975; 976.


Ціпківська ЗОШ І-ІІ ступенів



Казка на протипожежну тематику
Підготували учні 3 класу
Класовод: Підлісна Н. О.
Картинки по запросу пожежа біля ялинки з звірятами
2017р.
      
        Настала чарівниця-зима! Снігу намело усюди.
На вікнах мороз візерунки помалював. Люди бігають, метушаться, готуються до зимових свят. В кожному домі прикрашають ялинки. Мерехтять яскраві гірлянди, мов намисто.
    У зайчика Тимка сьогодні гості, в будинку лунає музика та сміх. Поки мама на роботі, зайченя вирішило накрити святковий стіл.
     От Тимко прийшов на кухню, підперезався фартушком і взяв у лапки сірники. А білочка Вірочка вирішила йому допомогти – попрасувати рушнички, і увімкнула праску. Ведмежатко Мишко десь знайшов кольорові свічечки і вирішив прикрасити ними пухнасті гілочки ялинки.
      Раптом з кухні долинув зойк. Зайчик відкрив газовий кран і лиш запалив сірник, як вогонь вкусив його за лапки. Полишивши прасувати білочка кинулася до нього. Та забула вимкнути праску. Нові смугасті рушнички почорніли і задиміли.
     От уже всі метушаться біля зайчика, але не знають, чим йому допомогти.
    Аж раптом у віконечко постукала тітонька сорока. Залетіла вона у кватирку і озирнулася навколо.
  • Щось горить у вас, малята!
Чи не лихо замість свята?
Це в конфорці газ відкритий –
Швидше треба перекрити.
Від найменшої іскринки
Вибух станеться в будинку!
І мерщій дзвоніть одразу
«04» - служба газу.
     Біль у зайченяти не втихав. Обпечені лапки дуже пекли. І тут сорока порадила:
  • «03» швидше набирайте,
Допомогу викликайте!
  По квартирі потягся дим. Це горів стіл під праскою та зайнялися гілочки ялинки від кольорових свічечок, запалених ведмежатком.
  • «01»! – Тимко гукає,-
Ми пожежних викликаєм!
     Швидко примчала пожежна машина. Сміливі пожежники бобри вимкнули праску і загасили пожежу.
Дуже соромно звірятам.
От і влаштували свято…
Та урок цей не забудуть
Із вогнем уважні будуть.
Лад в будинку навели
Все прибрали, підмели.
Тільки треба всім малятам
Про безпеку пам’ятати,
Щоб не трапилось біди
Правил всіх дотримуйся ти!
Картинки по запросу новорічна пожежа дитячі




Тема:  Різноманітність культурних рослин
Мета: продовжувати формувати знання про культурні рослини, їх класифікацію, удосконалювати навички роботи з джерелами інформації , вчити визначати породи дерев,  кущів та трав’янистих рослин, спостерігати за рослинами, особливостями їх будови;   формувати поняття «однорічні», «дворічні», «багаторічні» рослини; розвивати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Обладнання: ноутбук, медіа проектор, презентація «Різноманітність культурних рослин» ,предметні малюнки, таблиці-схеми, підручник Т.Г. Гільберг,Т.В. Сак   «Природознавство» 3 клас Київ «Генеза», 2013р.
Хід уроку
  1. Організаційний момент
Добрий день, дорогі друзі
Добрий день!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До уроку всі готові!
Проведемо перекличку.
Психологічна настанова
Урок розпочинаю в колі , разом промовляємо по колу добрі побажання сусідові
  • Надворі чудова погода, світить сонечко, чудовий день, ми зраділи! Покажіть, як ви зраділи. Які чудові усмішки! Скажіть одне одному хороші побажання на сьогоднішній урок . Раптом налетів вітер, нагнав хмарок, вони сонечко заховали, нам стало холодно і сумно. Як ми затремтіли? Як нам стало сумно? Але хмарки пропливли далі, знову виглянуло сонечко. І наші обличчя засяяли усмішками. Бачу хороший настрій у нас вже є!
  • Давайте візьмемо на тарілочці зернятка (  пшениця , квасоля, горох, соняшник чи просо, гарбузове насіння, ягідка горобини) Об’єднайтесь у групи за своїми зернятками. ( діти сідають за групами)
  • II. Хвилинка фенологічних спостереженьспостережень

  • 1. Гра «Мікрофон»
˗ Отже, розпочнемо з хвилинки спостережень.
˗ Яка зараз пора року? Який зараз місяць року?
˗ Якого кольору небо?
˗ Якими стали ранки?
˗ Ще які суттєві зміни ви помітили?
(Діти по черзі висловлюються про те, які зміни відбулися в неживій природі)
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
1. Вправа « Гронування»
  • Які групи рослин ви знаєте?  Давайте доповнимо схему « Рослини», що є у нас на дошці.
- Назвіть рослину ,зображену на малюнку та групу ,до якої вона належить .
Hvojni    images (1)    20140630_104223-300x225
Пригадайте , які рослини називають культурними?
Наведіть приклади культурних рослин?
2. Інтерактивна вправа « Асоціативна павутинка»
- Для чого люди вирощують культурні рослини ?
- Що ви вже знаєте про культурні рослини ?
- Підійдіть до дошки і запишіть ключові слова біля павутинки « Культуні рослини»

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці природознавства ми продовжимо роботу над темою «Рослини» і розширимо  уявлення про культурні рослини , їх групи та значення в житті людей .
Залежно від того. Що отримують від культурних рослин їх поділяють на  зернові, технічні, овочеві, плодово-ягідні культури.
V. Вивчення нового матеріалу
  • Відгадайте загадки:
  • Білі зуби маю, та усі ховаю, довгі коси маю та не заплітаю. (кукурудза)
  • Маю жовтий вусок, запашний колосок, буде з мене мука й паляниця м’яка (пшениця).
  • Поміркуйте, до якої групи належать пшениця і кукурудза. Поясніть, чому ви так вважаєте.
  • Які ще зернові рослини вам відомі?
  • Що виготовляють із зернових культур?
  • Відгадайте загадки:
  • Золоте решето, а в ньому чорних хатинок повно . (соняшник)
  • За лісом-пралісом синенький вогонь горить.(Льон)
  • Поміркуйте, до якої групи належать соняшник і льон. Поясніть, чому ви так вважаєте.
  • Які ще технічні рослини вам відомі?
  • Що виготовляють із технічних культур ?
  • Відгадайте загадки:
  • Хто голівку свою влітку  накриває і по двадцять хустин на голівці має?(капуста)
  • Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози проливає (цибуля)
  • Поміркуйте, до якої групи належать капуста і цибуля. Поясніть, чому ви так вважаєте.
  • Які ще овочеві рослини вам відомі?
  • Що виготовляють із овочевих культур?
  • Відгадайте загадки:
  • Золоті сережки на гіллі висіли, на сонечку підсмажились і почервоніли. (вишні)
  • Соковите, червоненьке, круглобоке, солоденьке. (яблуко)
  • Поміркуйте, до якої групи належать вишні та яблука. Поясніть, чому ви так вважаєте.
  • Які ще плодово-ягідні рослини вам відомі?
  • Що виготовляють із плодово-ягідних культур?
VI Фізхвилинка «Зайчик»
Сірий зайчик скік та скік,
По капусту він прибіг.
Нахиливсь, зірвав головку,
Але й мав собі морковку.
Поки в ліс її приніс,
Мокрий став у нього ніс.
  • Що збирав зайчик?
  • До яких культур вони відносяться?

VIII. Узагальнення і систематизація отриманих знань: «Я зможу себе перевірити»
  1. Гра « Естафета»
На дошці записано 2 стовпчики слів : назви культур та продукти харчування.
  • Прочитайте стрілками назви культурних рослин та продукти харчування, які з них виробляють. Передайте естафету іншому учневі. Назвіть групу , до якої належить названа рослина .
Картопля фрі                пшениця
Булочка                        соняшник
Халва                            картопля
Вівсяні пластівці         яблуко, вишня
Компот                         льон
Скатертина                   морква
Олія                               бурячок
Салат « Літо»                цибуля
  1. Гра «Сортування»
— Розподіліть рослини по групах.
Соняшник, картопля, льон,  огірок , гарбуз, ячмінь, буряк,пшениця, яблуня, смородина, вишня, коноплі, малина, капуста.
    1. Знайди зайву рослину в кожному рядку
(слайд18)
А) ячмінь, просо,смородина,жито ;
Б) вишня, суниця, буряк цукровий, персик ;
В) картопля,перець, морква, льон;
         Г) груша, соняшник,льон, буряк цукровий.
ІX. Рефлексія . Підсумок уроку.
 Бесіда .
  • Які рослини ми сьогодні вивчали ?
  • Що вам сподобалося на уроці ?
  • Який у вас настрій ?
Х . Домашнє завдання .
Опрацювати статті про культурні рослини. Дати відповіді на питання. Намалювати рослину та її плід , яка найбільше подобається.



                                             Інформація для вчителя
2. Легенда про бузину.
Жив старий-престарий чоловік. Жив самітньо. Мав тільки одного-єдиного сусіда — бузька на стрісі своєї хати. Бузько жив із своєю бузьчихою. Вони виводили троє-четверо бузьченят і вчили їх літати. Одного разу молоде бузьченя, не розрахувавши своїх ще слабких сил, упало в глибоку прірву, зламало собі ніжку і крило пошкодило. Бачив те нещастя старий чоловік. Підібрав зраненого птаха і приніс його до себе. Місяць виховував його, а коли ніжка і крило зовсім зажили, виніс на двір і відпустив до пташиної родини, яка вітала його радісним клекотанням...
Восени полинули бузьки в далекий вирій. Минула зима. А коли повіяли теплі весняні вітри, повернулися знову до хатини старого. Той, якого врятував він від загибелі, і його молода бузьчиха. І кожне з них принесло у дзьобі по зернині. Поклали зернята на долоню старому, і зрозумів він, що не прості то зерна, а чарівні. Оту зернину, що приніс бузько, посадив старий біля самої хати, а ту, що принесла бузьчиха, - над кручею. Поливав їх водою з джерела. І зросли з тих зерен небачені тут кущі. Зацвіли вони в травневу пору пахучими квітами. Бузьків кущ — фіолетовими кетягами, а бузьчишин – білими, схожими на парасольки, суцвіттями. Тоді й назвав вдячний чоловік бузьків кущ  бузком, а бузьчишин бузиною. Бузок веселив зір своїм цвітом, а бузина дарувала цілющі ліки від багатьох хвороб.
3. Легенда про вербу, калину та журавлика.
Напали на нашу землю вороги, спалили село, отруїли криниці. Залишилося тільки кілька стареньких хат. В одній хаті жила жінка з двома дітками. Не знали вони, що вода в криниці отруєна.
Вийшла з хати дівчинка Наталочка. Була вона дуже красива, мала довгі коси, на шиї носила намисто з коралів. Набрала дівчинка у відро води та й напилася. Але не змогла отрута вбити дівчинку. Сталося диво. Перетворилася Наталочка на красивий кущ, а її намисто — на червоні ягоди. З того часу коло криниці й росте калина.
Вийшов з хати хлопчик Іванко. А був він стрункий та вродливий, носив сірий полотняний одяг. Напився хлопчик води та й перетворився на журавлика. З того часу воду з криниць дістають "журавлі".
Вийшла з хати мати. Побачила, яке лихо сталося з дітьми, — завмерла з горя і посивіла та й перетворилася на сріблясту вербу. З того часу біля криниць стоїть срібляста вербичка-мати коло своєї доньки-калини та синочка-журавля. Всі разом вони оберігають криницю від забруднення.

4.Легенда про липу.
Жила собі козачка Горпина і мала вона двох синів. Ніби від серця їх відривала, виряджаючи на Січ.
— Дуже гірко мені виряджати вас, але йдете ви на святе діло — боронити нашу землю. Не осоромте ні пам'яті батька, що загинув, ні землі, яка вас зростила. А, щоб пам'ять про вас лишилась, посадіть поруч з батьковою ви по липці, я буду приходити до них і молитися за вас. Коли будуть в'янути листочки, то знатиму, що важко вам, коли пробиватиметься сік із котроїсь з них, знати, що ранений один із вас, як стануть всихати, знатиму, немає вас на світі. Поливатиму їх сльозами своїми, щоб ожили. Скільки посаджено лип, стільки хоробрих мужів пішли на війну.
Приготувала я вам торбинки цвіту з батьківської липи. Чи застуда, чи ще якась хвороба, у пригоді стане липовий цвіт. Під липою нікого ще не вбило грозою. Заварений липовий цвіт  допоможе від застуди, головного болю, нерви заспокоїть, вгамує біль у животі. Присядемо під батьківським деревом. І в дорогу, діти... Подякували сини та й поїхали
Присядемо під батьківським деревом. І в дорогу, діти... Подякували сини та й поїхали

Картопля фрі                                          пшениця
Булочка                                                      соняшник
Халва                                                          картопля
Вівсяні пластівці                                    яблуко, вишня
Компот                                                      льон
Скатертина                                            морква
Олія                                                            бурячок
Салат « Літо»                                       цибуля


20140630_104223-300x225Hvojniimages (1)





 Тиждень природознавства
      в початкових класах
E:\работа\картинки\images.jpg
             Підготувала і провела Підлісна Н. О.
План проведення тижня
День перший.
Відкриття тижня.
    Свято «Природа – дім, у якому ми живемо»
День другий
День відкритих дверей
    «Гостинно запрошуємо на урок». Відкритий урок у 2
класі на тему: «Природа і ми». Екскурсія в природу.
Виступ юних екологів «Основні правила поведінки у природі». Гра для 1-2 класів «Рослини в українських прислів’ях і приказках».
День третій
   Екологічна вікторина для учнів 3-4 класів
«Галявина чудес». Конкурс малюнків «Довкілля очима дітей».
День четвертий
    Інтелектуальна гра «Найрозумніший». Акція
«Зробимо наше довкілля кращим»(посів квітів).  
День п’ятий
    Закриття тижня. Підведення підсумків. Свято «У колі друзів природи».


Сценарій свята
E:\работа\картинки\images (39).jpg
                                                  Підготувала і провела Підлісна Н. О.
Сценарій свята
Природа – дім, у якому ми живемо
Ведуча. Немає кращої землі, ніж наша! Любимо ми її зелені ліси, розлогі ниви, озера і річки, міста та села у квітучих вінках садів. Це наш з вами дім.
1-й учень.   Гарний, милий рідний край!
                    Поле, річка, синій гай.
                   Любо стежкою іти,
                   Тут живемо я і ти.
2-й учень.  Яка природа! Кращого нема,
                   Як річка й поле, лісом оповиті.
                  І кращого нема нічого в світі,
                  Коли людина творить це сама.
Ведуча. (говорить під музичний супровід фортепіано, «Ранок у лісі» грає Підлісна Віта).



Послухай музику землі:
В ній запах трав і сонця ласка,
У синім небі – журавлі,
 А на долинах – дивна казка.
E:\работа\Наташа 10.02.13\15.jpg
E:\работа\Наташа 10.02.13\4.jpg
Співає чисте джерело,                
 Навколо вквітчане барвінком,          
І пісня людям на добро                  
Лунає радісно і дзвінко.       
Послухай музику землі
І таємничу і бажану,
Її акорди чарівні –
То звуки дивного органа.
E:\работа\Наташа 10.02.13\9.jpg
E:\работа\Наташа 10.02.13\28.jpg
Послухай музику землі,
Пізнай навколишню природу.
В ній ніжність наших матерів,
В ній сила нашого народу.
3-й учень. Спасибі людям, що зростили ліс…
                  За всі дуби, ялинки в пишнім гіллі
                 І за красу отих зелених кіс,
                В яких стоять гнучкі берізки білі.
4-й учень. Прошу вас із берези ви соку не точіть,
                  Ви краще їй сестричку зелену посадіть.
                 Ви краще їй шпаківню поставте на гілках,
                Щоб прилітав до неї друг лісу, добрий птах.
( Танець « Метеликів»).
1-й метелик.
Як прекрасно, чарівно земля  розцвіла,
Всюди гарно, спокійно і чисто.
І ніхто нас не ловить, немає тут зла,
А повсюди - росичка краплиста.
2-й метелик.
Гарно дуже! Від квітів п’янкий аромат,
Від краси аж душа завмирає!
І немає тут злих і крикливих хлоп’ят,
Нас за крильця ніхто не хапає.
3-й метелик.
І лунають у лісі пташок голоси,
Їх пісні нам сердечка милують,
А у квітах, у травах є стільки краси!
Хай усі це побачать, почують!
E:\работа\картинки\images (48).jpg
Ведуча. Дійсно, дуже добре на природі. А чи зможете ви відгадати загадки про рослини і тварини, які поряд з вами?
Моя затишна хатинка –                Відгадайте, діти, хто
Непомітна павутинка.                  Має носик-долото?
Бачиш, скільки ниточок!               Ним комах з кори виймає,
Знаєш хто я? (Павучок)                 про здоров’я лісу дбає. (Дятел)


 Я свій дім ношу з собою                Дивний ключ у небі лине,
І улітку, і зимою,                           Не залізний, а пташиний.
Навесні та восени –                     Цим ключем в осінній млі
Завжди нерозлучні ми.               Відлітають… (журавлі).  
Я не пташка, не букашка,
А маленька…(черепашка).
Літом одягається, на зиму – одежі цурається. (Дерево)
Біла кора, тоненькі віти, що це? Відгадайте діти.(Береза)
Маю жовтий вусок, золотий колосок, буде з мене мука й паляниця м’яка. (Пшениця)

Ведуча. А чи любите ви гратися?
Зіграти хочеться мені
Із вами, діти, в так чи ні.
Я вам питання задаю –
Готуйте відповідь свою.
Відповідай коли мастак,
Єдиним словом «ні» чи «так».
Якщо кмітливі, друзі, ви,
То може й рима помогти.
Але вона хитрюща в нас,
Аби не збила з толку вас!
Скажи, співає сом пісні?
Не гайтесь з відповіддю ви.
Чи вміє плавати гусак?
Ну що на це ти скажеш?
Чи може стати у вогні
Вода холодним льодом?
Скажи мені, червоний мак
В січневу пору квітне?
А крокодили на сосні
Свої будують гнізда?
Чи може вище гір літак
У вишину злетіти?
Узори пишні на вікні
Мороз малює взимку?
Чи правда, друже мій, що рак,
Коли повзе то задки?
Якщо не їстиме три дні
Верблюд ходити зможе?
Чи достигають навесні
Пшениця й жито в полі?
Коли розсердиться їжак
Слона він може вбити?
Ріка біжить удалині –
Чи є у неї ноги?
Чи правда це, що вовк у смак
Наївся груш і яблук?
А під кінець скажи мені,
Цікава гра у «Так чи ні»
E:\работа\картинки\images (41).jpg
1-й учень.
Все на землі нам треба берегти:
І птаха, й звіра, і оту травинку.
Не чванься тим,що цар природи ти,
Бо, врешті, ти – лише її частинка.
2-й учень.
 Я землі своєї паросток зелений,
 Я землі цієї крапля дощова,
 Заплелись у мене, приросли до мене
 Й жито, і дерева, квіти і трава.
3-й учень. Якщо людина добре серце має,
                  Вона іде у світ добро творить.
      В її очах любов і ласка сяє,
               Така людина сонечком горить.


E:\работа\картинки\images (45).jpg
Ведуча.
Бережіть природу, любі діти,
Я до цього всіх вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
Маймо в серці зерна доброти.
Ці зернятка будуть проростати,
Спів почуєте душі своєї,
Про природу станете ви дбати,
Вірним другом будете для неї.


   E:\работа\картинки\images (53).jpg


 Любі друзі! Сьогодні у нашій школі починається
тиждень природознавства. Впевнена, що ви довідаєтесь багато цікавого про світ рослин і тварин, про погоду та надзвичайні властивості повітря, води. Художники зможуть показати своє уміння, готуючись до конкурсу малюнків «Довкілля очима дітей».
     Кмітливих, веселих «знайок» запросять цікаві інтелектуальні ігри.
     Тож бажаю вам щоб цей тиждень пройшов цікаво і приніс вам нові відчуття.



  
E:\работа\картинки\images (17).jpg
                                           Підготувала і провела Підлісна Н. О.
Урок на тему: Природа і ми
  Мета: виявити зміни, що сталися в неживій природі з наближенням землі; з’ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; вчити слухати звуки природи; розширити уявлення дітей про зміни в живій природі; розвивати спостережливість учнів; виховувати бережне ставлення до природи.
   Обладнання. Картки з тваринами і місцем їх проживання, кросворд, ароматизовані подушечки, килимки «здоров’я», малюнки пір року.
Хід уроку
І. Організація класу.
Учитель. Добрий день вам, любі діти!
                Рада вас вітати!
               Щастя та добра вам
              Сьогодні побажати.
  • Діти, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала й чарує, хвилювала й хвилює людину.
  • Діти, а ви любите подорожувати? Тоді вирушаємо в подорож до лісу. Послухаємо щедрий голос природи.

ІІ. Систематизація й узагальнення знань, вмінь і навичок.
  1. Гра «Обери правильну дорогу»
Завдання. Уточнити знання дітей про взаємозв’язок людини з природою.
Ігрова дія. Дитина повинна визначити якою стежкою вона пройде, і пояснити свій вибір.
Хід гри.
Слід обрати дорогу. На першій розташований завод – тут забруднене повітря. На другій рухається багато транспорту. Третя дорога – алея з густо насадженими деревами.
Висновок: найкраще йти третьою дорогою, оскільки тут дихатимеш чистим повітрям і можеш послухати спів птахів.
E:\работа\картинки\images (20).jpg
  1. Пори року.
  • Ось ми на лісовій галявині. А яка зараз пора року? А які ще пори року ви знаєте?
Гра « Пори року»
Завдання. Діти повинні зрозуміти, які зміни відбуваються з рослинами у різні пори року.
  • Я вас запрошую пограти. Усіх вас перетворюю на насіння. (діти згортаються в клубочок, загинають голову і накривають руками).
  • Як тільки проглянуло тепле весняне сонечко, насіння починає повільно рости.(Піднімаються) У нього з’являються листочки.(Руки тягнуться вгору) Росте стебельце (Тіло витягується), з’являються гілочки з пуп’янками. (Руки в сторони, пальці стиснуті) Настає радісний день, і пуп’янки лопаються. (Різко розтуляються кулачки) пагін перетворюється на чудову сильну квітку. Настає літо, квітки гарнішають, милуються собою, посміхаються квітам-сусідам, кивають їм, легенько торкаються своїми пелюстками.
  • Але ось подув вітер, настала осінь. Квітка гойдається в різні боки, бореться з негодою (колихання рук, голови, тіла), квітка нахиляється до землі, лягає на неї. Їй сумно.
  • Та ось пішов зимовий сніжок. квітка знову перетворилася на насіння. Сніг прикрив насіння, йому тепло і затишно.
  • Незабаром знову настане весна, і воно оживе!
E:\работа\картинки\загруженное (4).jpg
  1. Гра «Допоможіть кожному потрапити додому»
Завдання. Клас об’єднується у дві команди, які отримують картки із зображенням тварин та їх житлом. За сигналом потрібно утворити пари.



Ведмідь – барліг.
Бджола – вулик.
Жаба – вода.
Білка – дупло.
Риба – річка.
Шпак – шпаківня.
Птах – гніздо.
Миша – нора.



E:\работа\картинки\загруженное.jpgп.jpg
  • Ліс – це своєрідна зелена нива і водночас сонячна лабораторія, де відбувається велике таїнство. Саме тут мільйони, мільярди різних листочків своїми ротиками п’ють цілющу енергію сонця. У лісі зароджується органічна речовина, яка потрібна для життя всьому живому, - людині, тваринам, птахам. Ліс прикрашає землю, дає нам цілюще повітря. У лісі росте багато різних дерев.
  • Які з них ви знаєте?
  • Яку користь ми маємо від них?
  • Крім дерев у лісі ростуть і різноманітні квіти. Життя квітів починається з перших вісників весни пролісків та підсніжників.
E:\работа\картинки\загруженное (15).jpgE:\работа\картинки\images (43).jpg
  • Які квіти ви ще знаєте?
  • Де вони ростуть?
  1. «Червона книга»
  • Завдати болю природі – не хитра справа. На жаль, погане ставлення до природи призводить до того, що деякі види рослин і тварин перебувають під загрозою зникнення і потребують охорони.
  • Розв’яжіть завдання кросворда і прочитайте, як називається книга, де записані всі види рослин і тварин, що зникають.

Ч
е  
р
в
о
н
и
й

д
е
р
Е
в
а

п
р
и
Р
о
д
а

В
о
г
о
н
ь

в
О
г
н
и
щ
е
р
о
с
л
и
Н
и

К
Н
И
Г
А


  1. Колір, що означає небезпеку.
  2. Узимку голі мерзнуть в полі,
А весною, диваки, одягають кожушки.
  1. Навесні веселить,
Влітку холодить,
Восени годує,
А взимку гріє.
  1. Головний ворог лісу.
  2. Де лежала червона коза, там трава не росте.
  3. Дихають, ростуть, а ходити не можуть.
  4. По білому полю
Чорні вівці гуляють,
Всіх розуму навчають.
Опрацювання матеріалу підручника (с. 138 «Про шкоду природі»)
ІІІ. Підсумок уроку
  • Діти, ми з вами можемо не тільки берегти природу, а й примножувати її. Що, на вашу думку, слід зробити?
  • А як ви думаєте, чи є допомогою природі догляд за квітниками?
  • А що потрібно, щоб квітники були красивими?
  • Так от, щоб наші квітники були гар6ні ми посіємо з вами квіти на розсаду, щоб потім пересадити їх у квітник.


E:\работа\Наташа 10.02.13\77.jpg
1-й учень.
                               Йтиму садом, полем, а чи лугом,
                                Буду я природі вірним другом.
                                Не столочу навіть і трави,
                                А скажу їй зеленій, живи!
2-й учень.
   В лісі, на луці. Біля річки ми – гості. Намагаймося найменше турбувати птахів, звірів, комах.
3-й учень.
   Якщо зустрінете пташенят або маленьких звірят, залиште їх на місці, не забирайте додому.
4-й учень.
   Як зрубаємо дерево – вмить поспішаймо хоч два посадить.
5-й учень.
   У лісі дотримуйтесь тиші. Дотримуйтесь чистоти у лісі, на полі, біля річки.
6-й учень.
   Будьте обережними з вогнем у лісі, у полі. Не руйнуйте мурашників, обгорожуйте їх. Не чіпайте пташиних гнізд.
Разом.
                 Вмійте природу любити,
                 Кожній стеблинці радіти,
                 Цвіту не вирви задаром,
                 Гілки не втни для забави.
E:\работа\Наташа 10.02.13\111.jpg


                       Гра для 1-2 класів
E:\работа\Наташа 10.02.13\222.jpg
                             Підготувала і провела Підлісна Н. О.
Хід гри
     Вступне слово вчителя.
   Здавна наш народ складав прислів’я і приказки. Дуже часто для виразності образу героями прислів’їв виступали рослини.
    Завдання: дібрати кінцівку поданим прислів’ям і приказкам, пояснити їхнє значення.
    Двом командам дається по конверту, у яких лежать половинки прислів’їв. На жовтих картках – початок висловів, а на зелених – кінцівка. Одна команда читає початок одного прислів’я, а через 10 секунд , знайде його кінцівку. За кожне правильно підібране продовження прислів’я команда одержує один бал. Дати командам одну хвилину для того, щоб відкрити й ознайомитися з усіма половинками прислів’їв.



    Початок прислів’я
Яблуко від яблуні
Щоб на кропиву не мороз,
Яке зіллячко,
Нехай буде гречка,
На городі бузина,
Отож мені господиня –
Який дуб, такий і тин,
Яке дерево – такі його квіти,
Яке коріння,
Коли квітень з водою,
Весна красна квітками,
На дерево дивись як родить,
Тихше води,
Торохтить Солоха,
Кінець прислів’я
не далеко падає.
так вона цілий рік жалила б.
таке й насіннячко.
аби не суперечка.
а у Києві дядько.
три городи, одна диня.
який батько, такий син.
які батьки – такі і діти.
таке й насіння.
травень з травою.
а осінь плодами.
на людину як робить.
нижче трави.
як діжка з горохом.


Повний колос до землі гнеться,
Ти йому про образи,
Серце з перцем,
Дерево міцне корінням,
а порожній угору дереться.
а він тобі про гарбузи.
а душа з часником.
а людина друзями.


E:\работа\Марина 10.02.13\1.jpg
                     
E:\работа\Марина 10.02.13\7706.jpeg
                         Підготувала і провела Підлісна Н. О.
          Екологічна вікторина для учнів 3-4 класів
Вчитель.
  • Діти, сьогодні я пропоную вам пограти в гру «Галявина чудес». Це цікава гра для знавців і любителів природи. Виконавши всі завдання гри, ми дізнаємося, хто ж серед вас найбільше знає про природу. Бажаю успіху всім учасникам.
Хід гри
І. Тестові завдання.
1. З якого дерева листя опадає зеленим?
- вільха
- липа
- дуб
2. Які дерева допоможуть встановити вік лісу?
- хвойні
- листяні
3. В яку пору дня в листках рослин найбільше поживних речовин?
-- вранці
- опівдні
- ввечері
4. Яка дуже гірка трава популярна у народній медицині?
- мати-й-мачуха
- полин
- звіробій
5. Який колір переважно мають квіти, що розцвітають вночі?
- червоний
- білий
- синій
6. Які птахи прилітають до нас першими?
- ластівки
- шпаки
- горобці
7. Який птах спирається на хвіст, коли сидить на дереві?
- дятел
- синиця
- ворона
ІІ «Впізнайко»
  1. Дерево, яке люди часто називають солодким, а з квітів заварюють чай?(липа)
  2. Кущ, ягоди якого схожі на малину, але чорного кольору.. (ожина)
  3. Пахуча рослина, якою ароматизують цукерки і чай. (м’ята)
  4. На зламі стебла цієї рослини з’являється оранжевий сік. (чистотіл)
  5. Птах – «лісовий лікар». (дятел)
  6. Пташка, яка нищить чужих пташенят. (зозуля)
  7. Жук, який має довгий ніс, схожий на хоботок. (довгоносик)
  8. У комах – шість ніг, а у нього – 8. (павук)
  9. Навесні – у білих квітах, а влітку – в червонім намисті. (калина)
  10. Гриби-чепурухи, які вбралися не так, як інші. (сироїжки)
ІІІ. Бліц-запитання.
  1. Плазун, який у випадку небезпеки, легко віддає хвіст. (ящірка)
  2. Що будують бджоли з воску? (стільники)
  3. Маля, яке народжує вівця. (ягня)
  4. Висока прибережна рослина. (очерет)
  5. Як інакше називається великий чорний ворон? ( крук)
  6. Свійська тварина, вкрита щетиною. (свиня)
  7. З пелюсток квітів якого куща готують варення, цінну олію, п’ють чай? (троянда)
  8. Хвойні дерева – окраса Нового року. (ялинка)
  9. Найповільніша тварина. (черепаха)
  10. Знищення яких птахів призвело до збільшення гусені? (горобці)
E:\работа\картинки\images (2).jpg


                      
E:\работа\картинки\загруженное (26).jpg
                                        Підготувала і провела Підлісна Н. О.


Мета: провести інтелектуальне змагання серед дітей щодо обізнаності з природою, швидкості мислення; розвивати пізнавальні інтереси; викликати бажання здобувати нові знання.
Хід гри
  • Сьогодні ми проведемо гру «Найрозумніший» і дізнаємося, хто ж серед вас найкращий знавець природи. Я оголошую початок гри.
І тур. Відбіркова гра.
Розмістіть тварин у порядку збільшення їхньої маси:
а)миша; б) слон; в) заєць; г)тигр.
  Ми відібрали гравців, які потрапили в фінал. Щоб встановити почерговість змагання, проведемо гру «Шифрувальник».
1 – А,Б,В; 2 – Г,Е; 3 – З;4 – Р.
Послідовність букв-шифрів у слові: 1,2,4,2,3,1.
(береза)
ІІ тур. Півфінал.
  1. Що у воді водиться, з хвостом родиться, а як виростає – хвіст відпадає? (жаба)
  2. Без очей, а сльози ллє. (дощ)
  3. Яку рослину називають королевою квітів? (троянда)
  4. Який вітамін міститься в лимоні?(с)
  5. З чого роблять томат?(помідор)
  6. Зелена новорічна гостя.(ялинка)
  7. З плодів яких рослин виробляють манку?(
  8. Як називають тварину,що має шию до трьох метрів завдовжки?(жирафа)
  9. Домашній родич зайця.(кріль)
  10. Прісноводна риба з вусами.(сом)
  11. Як називають рух повітря?(вітер)
  12. Верхній пухкий шар землі.(грунт)
  13. Кімнатна рослина з колючками.(кактус)
  14. З якого органа рослини утворюються плоди?(квіти)
  15. Чим дихають риби?(жабра)
  16. Лігво ведмедя.(барліг)
  17. Плід дерева із смачною серединою і твердою шкаралупою.(горіх)
  18. Кущ – символ України.(калина)
  19. Тверда вода.(лід)
  20. Хатинка для бджіл.(вулик)
  21. Які птахи прилітають до нас на зиму?(снігурі)
  22. Який птах не висиджує своїх пташенят?(зозуля)
  23. Найбільша річка України.(Дніпро)
  24. Кого називають санітарами лісу?(мурашок)
  25. З чого роблять олію?(соняшник)
  26. Який день є початком весни?(1 березня)
  27. Великий сосновий ліс.(бір)
  28. Заглиблення в землі.(яма)
  29. Дім для зубів.(рот)
  30. Новонароджене дитя собаки.(цуценя)
  31. Ріка,на якій стоїть столиця України.(Дніпро)
  32. Рослина, з волокна якої виготовляють тканину.(льон)
  33. Які моря омивають Україну?(Азовське, Чорне)
  34. Частина живої природи.(людина)
  35. Яку тварину називають «вусатий-полосатий»?(кіт)
  36. Яка частина капусти є їстівною?(листки)
  37. Хто зі своєї шкури вилазить?(змія)
  38. Які звірі літають і сплять вниз головою?(кажан)
  39. Хто спить з відкритими очима?(сова)
  40. Картини, на яких зображено природу – це … (пейзаж)
  41. Синій помідор – що це?(баклажан)
  42. З плодів якої рослини виготовляють пшоно?(просо)
ІІІ тур. Фінал.
У фіналі будуть грати такі учні…
Послідовність гри визначається за правильністю відповіді.
Завдання за темами.
Ліс.
  1. Листочки яких дерев восени червоніють?(глід)
  2. Які їстівні гриби з’являються першими?(маслюки)
  3. Якщо вдень мурашки ховаються в мурашник і закривають всі входи, що це означає?(дощ)
  4. Товстим чи худим залягає ведмідь у барліг і чому?
  5. Якого птаха підтримує хвіст, коли він сидить на дереві?(дятел)
  6. Чи однаково шурхотить ліс хвойний, листяний та змішаний?(ні)
Тварини
  1. Що буде з бджолою,коли вона вжалить?(загине)
  2. Назвіть найменшу пташку.(колібрі)
  3. Куди діваються восени метелики?(лялечки)
  4. Куди зайцю зручніше бігти – згори чи на гору?(на гору)
  5. Який птах кричить як кіт?(сойка)
  6. Найбільша риба прісних водойм.(СОМ).
Квіти
  1. Назвіть перші весняні квіти.(пролісок,підсніжник)
  2. Назвіть рослини, квіти яких мають сильний і приємний запах.(жасмин, лілія, чорнобривці)
  3. Коли цвіте бузок – навесні чи влітку?(навесні)
  4. Назвіть відомі вам виткі та чіпкі рослини.(ломиніс, троянда, кручені паничі)
  5. Виросли в садочку сестрички маленькі: очі – золоті, а вії – біленькі.(ромашка)
  6. Стою стрункий, високий в зелених шатах я, і золотом оздоблена голівонька моя.(соняшник)
Секрет
  1. Чим була родзинка, доки не висохла?(виноград)
  2. Гурт верблюдів, що йдуть один за одним.(караван)
  3. Наречений Мухи-Цокотухи.(комар)
  4. Куди ступиш – всюди маєш, хоч не бачиш – уживаєш.(повітря)
  5. Яка це тварина: самої не видно, а пісню чути?(соловей)
  6. Не птах, але має добре розвинуті крила.(кажан)
Підведення підсумків гри.
Нагородження переможця.
                                 
E:\работа\картинки\images (25).jpg
                      Підготувала і провела Підлісна Н. О.
                      У колі друзів природи
Ведучий. Природа! З дитячих років ми звикаємо до цього всеосяжного розуміння оточуючого нас матеріального світу як сукупності природних умов і середовище життя людини.
Ведуча. Джерелом усіх необхідних для суспільства благ завжди була природа. Природа – це матеріальне середовище, у якому виникло суспільство.
Ведучий. Природа дає людині промислову сировину. Головне багатство земних надр – корисні копалини – основне джерело енергії для багатьох галузей промисловості.
Ведуча. Земля-матінка, земля-годувальниця! Споконвіку люди у ній бачили основне джерело не тільки достатку, але й самого існування життя.
Ведучий. Життя людини немислиме без води. Вода – жива кров, що творить життя.
Ведуча. Природа – джерело натхнення. Чудова музика композиторів, пейзажі художників, поезія Т.Г.Шевченка, Лесі Українки, Олександра Олеся, Ліни Костенко.
Ведучий. Земля – наш прекрасний і єдиний дім, надійний космічний корабель, у якому людина повинна бути господарем.
Ведуча. Усі ми з дитинства любимо природу. Любимо мандрувати лісами, полями, купатися в морі, річці. Милуємося квітами, з насолодою дихаємо цілющим лісовим повітрям, радіємо контактам із природою.



Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природі вірним другом.
Не столочу навіть і трави,
Я скажу їй: «Зеленій, живи!».
Коли лісом буду я іти,
Теж посію зерна доброти.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб віки жили у мирі й щасті.
Ведучий. Багата і різноманітна наша природа. Це дерева і кущі, квіти і трави, комахи і птахи, риби і звірі.

Берізка
Розплела берізка коси
На веснянім вітерці,
Опустила ніжку босу
В тихі воду на ріці.
Смерічка
Стоїть смерічка на горі
 У сонці, наче в янтарі.
 І ми до неї в гості йдем –
 Вона росте, і ми ростем.
                                                Вишенька
Посадив я вишеньку навесні
У садочку нашому при вікні,
  А за літо вишенька підросла…
        Не страшна вже вишеньці і зима.
 Підсніжник
У проміннях сонця ніжних,
Край веселого струмка
Білий росяний підсніжник
Раптом блиснув з-під листка.
Конвалія
В мене квіточки ніжні,
Такі білосніжні,
Тоненькі, тендітні,
Ласкаві, привітні.
                                                     Ромашка
                                              На стрункій, високій ніжці
                                             Біля річки, на лужку
                                            У косинці-білосніжці
                                           Стрів я квіточку таку.
                                          Ясним оком жовтуватим
                                          Посміхалася мені.
                                         Я хотів її зірвати,
                                         А бджола сказала: «Ні!».
Ведучий. Про дерева, кущі, квіти складено загадок. Відгагадайте їх.
                                Гра «Відгадай загадку».
Моє листя, мов кружальця,
Розчепірило п’ять пальців.(каштан)
               Вітер вдарить – не змовчу,
                          Хоч сама тремчу, тремчу.(осика)
Листя маю я різьблене –
Червонясте, золочене.(клен)
                    Кісоньки жовті звисають,
                                     Золоті монетки скидають.(берізка)
А з нас лише зелений лист спадає,
Він геть не жовтіє – і осінь це знає.(бузок)
                   Недоторка я колюча,
                   Про те дуже я пахуча.
                 Я – яскрава і вродлива,
                                  Величава, гордівлива. (троянда)
Стебельце – шершава драбинка,
В середині – чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак.
Це квітує червоний… (мак)
                                Ніжні осінні зірки відцвітають,
                                                  Сумно голівками сонцю кивають. (айстри)
Ведуча. Важко знайти на Землі таке місце, де б не було комах. Одні літають, інші повзають; комахи живуть у водоймах, у ґрунті.
Ведучий. Комахи з’явилися на Землі на сотні мільйонів років раніше, ніж людина. Усього нараховується 2 млн. видів комах. Вчені запевняють, що лише 10 видів комах завдає шкоди. Решта – корисні або нешкідливі.
                                                   Метелик
                                 Ах, метелик!.. подивіться!..
                                Ось він, ось він метушиться!
                               Та який же гарний, гожий!
                               Наче квітка, прехороший!
Грай, бджілко!
Грай, бджілко, грай!
В полі, в лісі, на леваді
Усі квіти тобі раді,
Увесь рідний край!
Грай, бджілко, грай!
Мураха
Жив на світі цар Мурах.
І цариця Мурахиця,
І царівна Мурахівна.
Ох-ох! Ах-ах!
Як багато в тому царстві
У мурашнику мурах!
Ведуча. Птахи – наші пернаті друзі. Вони дуже різні. Є птахи, що дуже швидко літають, є птахи, які люблять ходити пішки. Є птахи – дереволази і водолази. Одні залишаються зимувати у наших краях, а інші відлітають далеко-далеко…
Ведучий. Найбільше пташки люблять весну. Про неї одні мріють на чужині, а інші – у люті морози і страшні заметілі.
Шпак
Ми веселі шпаки, весняні співаки,
Прилетіли весну зустрічати.
У шпаківнях нових скоро будуть у нас
Жовтороті малі шпаченята.
                            Жайворонок
                              Я, жайвір, у небі високо літаю,
                                          Я, жайвір, найперший весну зустрічаю.
                                  У мене високий, дзвінкий голосочок,
                           Ніби-то срібний б’є молоточок.
Лелеки.
По зелених маршрутах весни
Повернулись лелеки в негоду.
І на крилах своїх принесли
Запах сонця і талого льоду.
Синиця.
Шубка з сірого пушку,
Скаче в жовтім фартушку,
Чорний шарфик та шапчина,
Хоч маленька ця пташина,
Та корисна трудівниця,
Називається… (синиця ).
                                 Дятел.
                                                  Поміж яблунь, поміж вишень
                                             Ходить дятел кожен день,
                                     Наче лікар: то постука,
                                    То прислухається мить,
                              Визначає він по звуку
                            Що у яблуні болить.


( сценка «Ластівка і хлопчик»).
Хлопчик.
Ластівочко мила, де хочеш літати?
Чи тобі не шкода гніздечко лишати!
Ластівка.
Шкода, милий хлопче, але що чинити?
Як зима настане – тяжко буде жити.
Хлопчик.
Путь тобі щаслива, хоч і далеченька!
Прилітай здорова навесні, рідненька!
Ластівка.
Прилечу, мій хлопче, із чужого краю.
Під твоїм віконцем пісню заспіваю…
                                               Журавель.
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Ноги, крила натрудив.
Ми спитали журавля:
  • Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
  • Краще рідної – немає.
                             Вулиці тихими-тихими стали.
                             Люди угору дивились, чекали:
                            Кожен з них, кожен почути хотів
                            В небі погожім клич журавлів.
Ведуча. Бережіть птахів! Не вбивайте їх, не руйнуйте пташині гнізда! Майструйте їм шпаківні та годівнички, взимку підгодовуйте пташок!

Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у нашім краю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій
І тих, що зимують у нас.
Ведучий. А як почуваються взимку звірі?
Ведмідь.
Холодати в лісі стало.
Ось і зимонька настала.
Влаштував ведмідь барліг,
Спати там на зиму ліг.
Їжачок.
Чимчикує їжачок – ціла купа голочок.
Їсть комах він,плазунів і маленьких гризунів.
А на зиму їжачок знайде ямку чи дупло,
Зробить сам собі кубло,
Листячком його застели,
Спатиме в м’якій постелі.
Зайці.
В полі, в лісі проживають,
А хатиноньки не мають.
Довговухі стрибунці –
Сірі й білі є зайці.
Взимку від лисиць тікають,
Їстоньки собі шукають:
Обгризають верболіз,
Кору кленів і беріз.
Ведучий. Ми повинні бути не сторонніми спостерігачами, а учасниками розумного перетворення природи. Пам’ятайте про те, що природа така беззахисна перед навалою часто бездумного людського господарювання.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях ліщина.
Глянь, яка чудова наша Україна!
Журавлі над лугом крилять рівним клином.
Будь природі другом, будь природі сином!

E:\работа\Наташа 10.02.13\13.jpg



Немає коментарів:

Дописати коментар